هیئت وزیران تصمیم گرفت که خرید تضمینی گندم را از طریق بازار سرمایه انجام دهد اما در این میان مسئولان وعده پرداخت بهای گندم کشاورزان را در پایان هفته داده ...

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

هیئت وزیران تصمیم گرفت که خرید تضمینی گندم را از طریق بازار سرمایه انجام دهد اما در این میان مسئولان وعده پرداخت بهای گندم کشاورزان را در پایان هفته داده بودند که هنوز خبری دررابطه با این موضوع منتشر نشده است، از سوی دیگر نرخ خرید تضمینی برای محصول چای موجب نگرانی چایکاران و گلایه آنها از این وضعیت شده است.

 از تضمین گندم در بازار سرمایه تا گلایه چایکاران از نرخ خرید تضمینی

 در آغاز هفته جاری هیئت وزیران دولت دوازدهم تصمیم گرفتند که نحوه خرید تضمینی گندم را تعیین کنند تا این  محصول در قالب سیاست قیمت تضمینی از طریق بورس کالای ایران برای مصارف صنف و صنعت معامله شود.  بر این اساس  محصول گندم استان‌های مرکزی، خراسان شمالی، اردبیل و زنجان به بازار بورس راه می‌یابد.

به گزارش آبشارنیوز، در این میان دولت، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران را به عنوان بازارساز مکلف کرد، حداکثر تا دو هفته پس از اولین عرضه هر محموله گندم در تابلو بورس، در صورت عدم خرید از سوی متقاضیان، نسبت به خرید آن اقدام کند.

گفتنی است که دولت کارخانجات آردسازی را موظف کرد تا در صورت خرید مستقیم از کشاورزان، نسبت به پرداخت مرحله اول بهای گندم خریداری شده از طریق سامانه خرید تضمینی بانک کشاورزی اقدام کنند. مابه‌التفاوت قیمت پرداختی توسط کارخانجات آردسازی تا قیمت خرید تضمینی گندم از محل اعتبارات قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور پرداخت خواهد شد.

در پی این اخبار، چندی پیش عباسی معروفان  معاون بازرگانی دولتی گفت : سال گذشته مجوز صادرات سه میلیون تن گندم دریافت کردیم که براین اساس تا امروز ۵۰۰ هزارتن برای صادرات از طریق بورس کالا خریداری و مقداری از این میزان به صورت آرد و سایر مشتقات از کشور خارج شده است. بخش دیگر از گندم‌های صادراتی پس از فرآوری صادرخواهند شد، اما آمار دقیق صادرات تا این لحظه را باید از گمرک گرفت.

معرفان همچنین گفته بود که بیش از ۵۹ درصد بهای گندم به کشاورزان پرداخت و مابقی به مرور پس از ثبت در سامانه پرداخت خواهد شد. به گفته او پیش بینی می‌شود که میزان پرداخت مطالبات گندمکاران تا پایان هفته (یعنی اکنون) به ۹۰ درصد می‌رسد. معروفان معتقد است که تا پایان فصل برداشت میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۳۱ استان به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید.

اخیرا یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، در مورد آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم از استان‌های مختلف کشور گفت: تا به امروز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۲۸۰۰ میلیارد تومان از گندم‌کاران به صورت تضمینی خریداری شده است. او پیش‌بینی می‌کند که ۱۱ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود و خودکفایی گندم تداوم یابد.

اما امیدواریم که پرداخت هزینه نرخ تضمینی به کشاورزان همچون سال‌های گذشته به قصه پر غصه ای تبدیل نشود و به درازا نکشد. از آنجایی که مسئولان گفته بودند که تا پایان این هفته بهای گندم به کشاورزان پرداخت می‌شود اما هنوز خبری از در این خصوص منتشر نشده است.

گلایه از پایین بودن نرخ خرید تضمینی چای

 اما از سوی دیگر طی هفته جاری چایکاران نسبت به نرخ خرید تضمینی چای معترض بودند. در این بین، ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران با بیان اینکه قیمت خرید برگ سبز باید واقعی شود، می‌گوید: شکوفایی اقتصاد بخش کشاورزی در گرو خرید محصولات کشاورزی به قیمت واقعی است. به عقیده هوسمی گرچه در چهارساله اخیر قیمت برگ سبز چای ۱۲۵ درصد افزایش پیدا کرده، اما هنوز تا دستیابی به وضعیت مطلوب راه زیادی مانده است.

در حال حاضر ۳۰ هزار تن در سال چای تولید می‌شود که یک پنجم چای مورد نیاز مصرف داخلی است.   اگرچه ظرفیت تولید چای در کشور بسیار بالاست اما حمایت‌های دولتمردان کمتر به چشم می‌خورد. اگر از این محصول حمایت شود می‌توان میزان تولید آن را به مرز ۷۰ هزار تن در سال رساند.

اکنون صنعت چای  در ایران ارزشمند و راهبردی به شمار می‌رود و همچنین کالای استراتژیکی همچون گندم نیز یکی از مهم‌ترین تولیدات کشاورزی کشورمان به شمار می‌آید که سال گذشته شاهد جشن خودکفایی آن توسط دولت یازدهم بودیم اما حالا تقاضای کشاورزان توجه بیشتر دولت روحانی به بخش کشاورزی  و نادیده نگرفتن زحمت آنهاست. این صنایع از مزیت‌های فراوانی همچون اشتغال افزایی، رونق تولید ملی، رشد اقتصادی، ارزآوری و … برخوردار اند.

 بنابراین لازم است که دولتمردان بیش از پیش از کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی در حوزه تولید محصولات استراتژیک و با کیفیت ایرانی حمایت کرده تا از این طریق وضعیت اقتصادی کشور نیز بهبود یابد.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@AbsharNews.com

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 AbsharNews. All rights reserved
طراحی وب سایت: wpskin