آنچه می خوانید متن نوشته ای است که صادق دوپیکر از فعالین سیاسی – اجتماعی شهرستان کهگیلویه برای آبشارنیوز ارسال نموده و بیانگر دیدگاه شخصی نویسنده می باشد.انتشار آن در این پایگاه خبری تاییدی بر رد یا تایید محتوی آن نمی باشد.

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

sadeqhصادق دوپیکر : با پیروزی دکتر روحانی در انتخابات 24 خرداد سال قبل، امید به تغییرات اساسی در حوزه های مدیریتی و سیاست گذاری کشور پر رنگ و زنده شد.

افکار عمومی خبر از بازگشت مجموعه مدیران تکنوکرات و مونوکرات دوران سازندگی و اصلاحات را می داد که در 8 سال دولت احمدی نژاد ، کنج عزلت خانه بازنشستگی اجباری را سپری  می کردند. نسل مدیرانی که به خاطر سیاست های انفعالی و محدودیت های دولت احمدی نژاد (احمدی نژادیسم ) نه تنها دچار زایش نشدند، بلکه رو به انقراض و نابودی زود هنگام می نهادند. اما کم هم نبودند کسانی از این نسل که کوچیدن و لمیدن را بر ماندن ترجیح دادند؛ عده ای از خاک وطن کوچیدند و غربت نشین شدند و دیگرانی نیز بنابردلایل شخصی یا اولویت دادن به منافع خود به دامان احمدی نژاد لمیدند!

حتی وقتی که صدای « من داس ندارم » دکتر روحانی از اولین کنفرانس خبری اش شنیده  می شد، افکار عمومی خودش را به نشنیدن زد و خبردار منتظر تغییرات مدیریتی و متعاقب آن تغییرات سیاسی،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی در کشور ایستاد!

لیست دولت نوپا بارهای بار بالا وپایین شد ، اما افکار عمومی باز هم گوشش بدهکار نبود.  حتی پس از دیدن اسم رحمانی فضلی اصولگرا به عنوان وزیر پیشنهادی مهمترین وزارتخانه دولت مورد حمایت اصلاح طلبان و تحول خواهان برای تغییرات. و حتی پس از عدم رای اعتماد مجلس به سه وزیر شاخص اصلاح طلب کابینه.

روزها از پی روزها سپری می شد . دولت بنفش خیلی آرام ودوراز هیاهوی رسانه ای نسل جدیدی از مدیران را به کشور معرفی می کرد. مدیرانی  که درتمام طول دولت های قبلی با چراغ خاموش حرکت می کردند. شبه سیاسیونی که با همه  گروههای سیاسی موجود در کشور بوده اند ولی هیچگاه خود را هزینه ی گروه های سیاسی نکرده اند! نه اصلاح طلب اصلاح طلب بوده اند، نه اصولگرای اصولگرا و نه حزب اللهی حزب اللهی !

گرایش دولت به اینگونه انتخاب ها ، بیشتر باب میل فرصت طلبان سیاسی بوده است. نیروهایی که همیشه آخر دعوا می رسیدند و به قول معروف یاد گرفته بودند سر سفره آماده بنشینند.

افرادی که همیشه سعی کرده اند رنج محنت هزینه دادن را به خود تحمل نکنند و بی سروصدا خارج از گود مبارزه مترصد رسیدن به یک فرصت جانانه باشند.

سهم خواهی جریانات سیاسی مخالف جریان 24 خرداد 92 از دولت جدید، یکی از علل اساسی گرایش دولت به سمت انتخاب اینگونه مدیران می تواند باشد.

نوع و نحوه انتخاب آقای دکتر روحانی در آن شرایط حساس و آرای شکننده 7/50 درصدی ایشان ، بهانه و سببی برای سهم خواهی این جریانات ازدولت تدبیر و امید شد.

ضمن اینکه فشارهای پیدا و پنهان اشخاص و گروه های مسئول و غیر مسئول  اما ذی نفوذ درون حاکمیت، که چندان دلخوشی از اصلاحات و حتی اعتدال نداشتند ، به این روند تسهیل و تسریع بخشید. همان گروه هایی که با نشان دادن کارت های زرد و قرمزشان در مجلس ، به تک      اصلاح طلبان  باقی مانده در کابینه دولت ، سعی در به انزوا کشاندن شان داشتند.

روزها از پی روزها سپری می شود. دولت نوپا، به مثابه “شرکتی سهامی عام” سعی در راضی کردن همه گروههای سیاسی، حتی تندترین طیف های مخالف جریان اصلاح طلبی و اعتدال گرایی را  دارد.

آری ، بهار ایرانی که چندی دیگر یکمین سالگرد آمدنش را جشن می گیرد ، هنوز نتوانسته است چتر بنفش اش را بر سر اصلاح طلبانی که بیش از همه منتظر آمدنش بودند،پهن کند.    اصلاح طلبان و تحول خواهانی که حتی پشت میله های سیاه محدودیت ، آستین هایشان را بالا زدند و کبوتر های سفیدشان را به نشانه همراهی به پرواز در آورده بودند.

دکتر روحانی و تیم مشاورانش که با تابلوی اعتدال گرایی سعی در معرفی طیف جدید ومدرنی در جریانات سیاسی کشور را دارند ، خوب می دانند که کنار رفتن دکتر عارف و حمایت همه جانبه همه گروههای اصلاح طلب و تحول خواه عامل اصلی پیروزی شان در انتخابات ریاست جمهوری قبلی بوده است.

اولویت دادن به سیاست خارجی و حل مسأله ی هسته ای نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای    بی توجهی دولت به مسائل داخلی و برآورده نشدن خواسته های اصلاح طلبان و تحول خواهان باشد. خواسته هایی که خود دکتر روحانی در کمپین انتخاباتی اش بارها برای حل وفصل آن ها ، وعده ها داد. مطمئنا دکتر روحانی به سبب ارتباطات خوبی که با بدنه حاکمیت دارد این ظرفیت و توانایی را دارد که بین مسائل مرتبط با سیاست خارجی و حل مسائل و مشکلات داخلی مثل حقوق بشر ، اقتصاد و ….. یک “توازن منطقی” بر قرار کند.

روزها از پی روزها می گذرند و افکار عمومی به یمن حضور رسانه ها که چشمان بیدار جامعه هستند ، عملکرد دکتر روحانی و تیمش را هر روز و هر شب رصد می کنند.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@AbsharNews.com
۵ نظر برای دولت بنفش ؛ حرکت با چراغ خاموش
 1. مرتضی فضلی زاده
  | خرداد ۱ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۴۲

  سلام.مثل همیشه خوب و شیوا نوشتی.ما هم منتظر عملکرد آقای روحانی در روزهای آتی خواهیم بود.عملکردی که تا الان نتوانسته موجب اقناع اصلاحطلبان فکری و تحول خواه که اکثریت قاطع آرائ روحانی بودند,شود.

 2. مهدی.پ
  | خرداد ۲ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۰۱

  دوستان ما نباید از این دولت انتظار زیادی داشته باشیم.شما ببینید با سفر آقای خاتمی به استان مخالفت میشه.ولی مدیران استانی برای اومدن معاون احمدی نژاد اعلام آمادگی میکنند و به اصطلاح چراغ سبز نشون میدن…

 3. حاکمیت قانون
  | خرداد ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۶

  از مدیران استانی توقع شجاعت داریم. وجود شما در این موقعیت به پشتوانه رای این مردم به دولت تدبیر و امید بوده با شجاعت از این رای پاسداری کنید. مردم خواستند که تهجر و افراطی گری نباشد….

 4. اسما
  | خرداد ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۷

  از مدیران استانی توقع شجاعت داریم. وجود شما در این موقعیت به پشتوانه رای این مردم به دولت تدبیر و امید بوده با شجاعت از این رای پاسداری کنید. مردم خواستند که تهجر و افراطی گری نباشد….

 5. سید مراد صادقی نیا
  | خرداد ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۰۰

  جناب صادق خان دو پیکر عزیز فرمایشات جنابعالی متین اما چند نکته را باید در نظر بگیری 
  1- دکتر روحانی اصلاح طلب نبود و این اصلاح طلبان بودند که ایشان را در بین گزینه های موجود اصلح تر دیدند و به ایشان رای دادند چون دکتر رو حانی تنها گزینه موجود بود که خط فکری تا حدودی هم سان با اصلاح طلبان داشت و تا الان هم در پیشبرد اهداف اصلاح طلبان خوب عمل کرده است و اینکه ما انتظار عملکرد 100 درصدی از دکتر روحانی در جهت پیشبرد اهداف اصلاح طلبان داشته باشیم خیلی هم معقول نیست  
  2- در سطح استان نیز تنها در حوزه گچساران و باشت بیشترین آرا به دکتر روحانی تعلق گرفت که این حوزه ها با توجه به داشتن نماینده ای قوی و اصلاح طلب بیشترین مدیران را در سطح استان و حوزه انتخابیه خود از تغییر و تحولات به خود اختصاص داده و حق مسلم ایشان می باشد 
  3- اگر هم حرف شما درست باشد و اصلاح طلبان رای دادن در همین حوزه انتخابیه جنابعالی چرا دکتر روحانی رای اول را نیاوردن ؟ و چرا انتظاراتتان را بیشتر از آرای داده شده بالا می برید به نظر من نباید از مدیریان استانی هیچ امتیازی به شهرستان ما داده می شد و اگه امتیازی هم دادشده به لطف استاندار بوده و الا نماینده ما با نطقهای خود بر علیه دولت مخالفت خود را علنی اعلام نموده است و این دو امر مخالفت نماینده و آرای کم مردم حوزه انتابیه جنابعالی دلیل محکمی است بر لطف دولت به استفاده از مدیریان در سطح استان و تغیر و تحول در حوزه انتخابیه جنابعالی
  4- به نظر اینجانب عملکرد دولت با توجه به نکات ارائه شده تا این لحظه از عالی هم بالا تر بوده  و باید ممنون دکتر روحانی و دولت ایشان باشیم که علارغم مخافت علنی نماینده حوزه انتخابیه کهگیلویه چرام بهمئی و لنده  رای کم مردم این حوزه ها به دکتر روحانی بیش از حد انتظار ما کارائی داشته است پس ناسپاس نباش 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 AbsharNews. All rights reserved
طراحی وب سایت: wpskin