برخی از وابستگان و منصوبین محمود حجتی در سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی علنا از منتقدین ومخالفین دکتر روحانی در انتخابات اخیر بوده وعلنا از رئیسی نیز حمایت آشکار نموده اند که این یک علامت سوال بزرگ در برابر رفتار فامیل گرایانه محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی است،رفتاری که موجب وهن حامیان دولت در این وزارتخانه شده است

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

hojati

احتمال جدا شدن یا حذف «محمود حجتی» از وزارت جهاد کشاورزی در کابینه‌ی دوم حسن روحانی بیشتر شده و چند گزینه بیشترین شانس را برای جایگزینی احتمالی دارند:دکتر علی قنبری، عیسی کلانتری، عباس کشاورز، بهزاد قره‌یاضی  و مهدی بخشنده.

براساس این گزارش، با گذشت حدود دو هفته از انتخابات پرشور ریاست جمهوری و فروکش کردن بحث‌ها و منازعات و حواشی ریز و درشت مربوط به آن، موضوع ترکیب هیات دولت دوازدهم رفته رفته در کانون توجهات قرار می‌گیرد. دکتر روحانی در جریان کارزار انتخاباتی خود برنامه‌های مختلفی را وعده داده که قطعا همکاران او در هیات دولت می‌توانند بیشترین سهم را در تحقق یا محقق نشدن این وعده‌ها داشته باشند لذا ترکیب کابینه‌ی دوازدهم با حساسیتی ویژه مورد توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها است.

دولت یازدهم با توجه به تحریم‌های خارجی و نابسامانی‌های بر جای مانده از دولت قبل شرایط دشوار و نفسگیری را پشت سر گذاشته و مطمئنا روحانی و دولتمردانش تا ۱۴۰۰ هم روزهای چندان آسانتری نخواهند داشت. قابل پیش بینی است که بخشی از کابینه‌ی نه چندان جوان روحانی ترجیح بدهند ادامه‌ی راه را به نیروهای جوان‌تر و تازه نفس بسپرند.

 این در حالی است که برخی از وابستگان و منصوبین محمود حجتی در سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی علنا از منتقدین ومخالفین دکتر روحانی در انتخابات اخیر بوده وعلنا از رئیسی نیز حمایت آشکار نموده اند که این یک علامت سوال بزرگ در برابر رفتار فامیل گرایانه محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی است،رفتاری که موجب وهن حامیان دولت در این وزارتخانه شده است.

از هم اکنون گمانه‌زنی‌هایی در باره‌ی گزینه‌های احتمالی وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در حال انجام است که جدی‌ترین آنها دکتر عیسی کلانتری، مهندس عباس کشاورز، دکتر بهزاد قره‌یاضی، دکتر نیر اعظم خوش‌خلق‌سیما و دکتر بخشنده هستند. مقبول‌ترین گزینه شاید دکتر کلانتری چهره جسور و شناخته شده جریان اصلاحات باشد. وی دانش آموخته‌ی دکتری فیزیولوژی و بیوشیمی محصولات زراعی از دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا است.

با سابقه‌ی دو دوره وزارت کشاورزی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی و سال‌ها دبیرکلی بزرگترین تشکل کشاورزی کشور آن قدر تجربه و آزمون و خطا داشته که به عنوان گزینه‌‎ای مناسب برای وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه است اما جایگاهی که به عنوان دبیرکل خانه کشاورز نسبت به کشاورزان دارد و برخی موانع احتمالی پذیرفتن این مسوولیت از طرف او را کم رنگ می‌کند.

گزینه‌ی دیگر دکتر خوش‌خلق‌سیما، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی است. با توجه به وعده‌ی دکتر روحانی مبنی بر انتخاب وزرای زن در دولت دوازدهم به نظر می‌رسد در صورت عدم پذیرش وزارت از سوی کلانتری، خوش خلق سیما با پشتوانه‌ی زنان اصلاح طلب، گزینه‌ای جدی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی باشد. در صورت انتخاب وی به نظر نمی‌رسد سیستم مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی چندان تفاوتی با تیم مدیریتی حجتی و کلانتری داشته باشد و احتمالا استفاده از کارشناسان بخش تحقیقات در مدیریت در دوره‌ی وزارت احتمالی او پررنگ‌تر خواهد شد.

گزینه دیگر دکتر بهزاد قره یاضی از اصلاح طلبان صریح اللهجه و منتقد سیاست‌های بخش کشاورزی در دولت‌های نهم و دهم است که سابقه‌ی معاونت وزیر اسبق جهاد کشاورزی و هشت سال همکاری نزدیک با روحانی و نوبخت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و همچنین جایگاه و مقبولیت در جامعه‌ی علمی و تجربه‌ی مسوولیت فعلی در سازمان مدیریت او را به عنوان دیگر گزینه‌ی جدی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی دولت دوم روحانی مطرح کرده است. گزینه‌ای که در صورت راهیابی به کابینه در میانگین سنی جوان هیات دولت قرار می‌گیرد که همراستا با یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی روحانی مبنی بر جوان‌تر شدن دولت در کابینه‌ی دوم اوست.

دکتر مهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی که با تجربه‌ی سال‌ها معاونت وزارت جهاد کشاورزی با زیر و بم مسائل این حوزه کاملا آشناست و مهندس عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی که تجربه و دانش و تسلط بالایی بر مباحث کشاورزی، آب و تحقیقات دارد از دیگر گزینه‌های مطرح برای وزارت جهاد کشاورزی هستند. کشاورز با توجه به ارتباط گسترده و نزدیک با خانه‌ی کشاورز و اتاق بازرگانی و بدنه‌ی تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی شاید بهترین گزینه‌ی بعد از حجتی باشد و تنها عاملی که ممکن است روحانی را در معرفی کشاورز دچار تردید کند سن بالای وی است که با نیت جوانگرایی در دولت دوازدهم در تضاد است.

به نظر می‌رسد دست روحانی برای انتخاب نیروهای شایسته و مجرب برای وزارت جهاد کشاورزی کاملا باز است و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی در نظام مدیریتی این وزارتخانه وجود دارد.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@AbsharNews.com

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 AbsharNews. All rights reserved
طراحی وب سایت: wpskin