انتظار برای بدعهدی زودرس آمریکا

شتاب برای انتقاد به دولت با تمدید تحریم ‏های داماتو نبایستی موجب فراموشی این نکته حیاتی شود که آمریکا نقض عهد کرده است و در این میان تضعیف و تخریب دولت خارج از حوزه مصالح ملی است، آن هم در دنیای کنونی که روابط و تعاملات جهانی مبتنی بر قدرت است. اکنون تنها دولتی مقتدر و برخوردار از حمایت داخلی است که می ‏تواند در کارزارهای بین‏ المللی سیاسی و حقوقی منافع ملی را حفظ کند

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

momvandi

افسر موموندی کاظمی

پیروزی ترامپ جمهوری‏خواه در این انتخابات، انتظار برای بدعهدی زودرس آمریکا با تشدید سیاست‏ های غیرمسالمت‏جویانه و تمدید تحریم‏ های ذیل قانون داماتو از سوی اکثریت مجلسین این کشور به عنوان یکی از طرفین توافق برجام را پایان داد.

انتخاب ترامپ شاید در هیاهوی رسانه‏ های آمریکایی دور از انتظار می‏ نمود اما او واجد همه ویژگی ‏های مورد نظر بود تا انتخابی آمریکایی باشد و ساختار قدرت را در این کشور یکدست کند و البته وزنه تقابل و ستیزه با ایران را نیز سنگین‏ تر از پیش.این رویداد قابل انتظار و نادیده گرفتن یک توافق چند جانبه بین‏ المللی با تمدید قانون داماتو از سوی آمریکا در عرصه سیاسی و رسانه ‏ای ایران نیز واکنش‏ های بسیاری ‏را برانگیخته است.

نقض تعهدات از سوی آمریکا اما اکنون مخالفان و موافقان دولت تدبیر و امید و رقبای جناح ‏های سیاسی را دیگر بار رویاروی هم قرار داده است و بی تردید برخی برآنند تا از تنور داغ این جنجال، هیمه افروخته ‏ای برای انتخابات سال ۹۶ نیز فراهم آورند.

در این میان اگر شفافیت، صداقت و همدلی، ملاک و معیار نقد و تحلیل‏ ها نباشد، منافع ملی، آرامش، اعتماد و امید مردم است که به قربانگاه منافع باندی و جناحی می ‏رود. بی‏ تردید برجام از دستاوردهای مهم دولت یازدهم است که به بار نشستن آن نیازمند رفع تنگناهایی است که در زمان تحریم‏ های ناعادلانه به هم رسید.

در حالی برجام به عنوان یک توافق مورد تصویب سازمان ملل متحد از سوی آمریکا نقض می ‏شود که ناظران و تحلیل‏گران معتقدند، عمده تلاش ‏های‏ توافق برجام برای رفع تهدیدهای امنیتی متمرکز شده بود و نباید انتظار داشت سایه تحریم‏ ها از اقتصاد ایران در کوتاه مدت برچیده ‏شود و تاثیرات اقتصادی برجام نیز از همین روی ثانویه است.

با وجود توافق برجام گره‏ های اقتصادی و مالی بسیاری ناشی از کاغذ پاره خواندن قطعنامه ‏های سازمان ملل همچنان ناگشوده مانده است و بازسازی و توانمندسازی ساختارهای مالی و بانکی که به دلیل خسارات ناشی از تحریم، توان همپایی با نظام بانکی جهانی را ندارند نیز نیازمند تعاملات حقوقی و بانکی زمانبر است.

باید توجه داشت که همچنان کارشکنی ‏های آمریکا بر عزم سرمایه‏ گذاران خارجی برای حضور در عرصه‏ اقتصاد ایران با بهانه‏ ها و واهمه‏ های گوناگون اثرگذار است.

در چنین وضعیتی، بازیگران منطقه ‏ای نیز که تحریم ایران فرصت پیشتازی در ایجاد زیرساخت‏های مالی، بانکی و ارتباطات تجاری پایدار را برایشان رقم زده است و وجهه اثرگذار ایران در معادلات منطقه و جهان آزارشان می‏ دهد، شیفته و شادمان تهدید و نقض توافق برجام هستند.

این نکات اگر مورد توجه منتقدین داخلی قرار نگیرد، موجبات خسران ملی را فراهم می ‏آورد. نقض برخی مفاد توافق برجام از سوی آمریکا فرصتی بینظیر برای همدلی است نه مجالی برای رویارویی با دولتی که در شرایطی بس دشوار عهده ‏دار امور اجرایی کشور شد.

این گزاره اما به معنای نفی و نادیده انگاشتن نقد و ارزیابی دقیق و کارشناسانه اقدامات دولت با هدف هم‏ افزایی و مشارکت ملی نیست. بدعهدی و قانون‏ شکنی آمریکا را با پرهیز از واکنش ‏های غیرمؤثر که کاربردی جز در مقاصد و منافع کوتاه مدت جناحی ندارد، باید در مراجع حقوقی بین ‏المللی به چالش کشیده و همزمان با آن اقدامات متقابل نیز عملی شود.

بپذیریم که جهان امروز جهان وابستگی‏ های متقابل و راهبردهای بشدت اندیشیده است. اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران در اجرای بی کم و کاست توافق برجام و نیز پایداری بر استیفای حقوق مسلم مردم برای برخورداری از مزایای فناوری هسته‏ ای تنها با هوشمندی اجرایی و از مسیرهای حقوقی ممکن است.

رشد شاخص‏ های رفاهی و اقتصادی کشور، افزون بر مولفه ‏های اثر‏گذار جهانی و منطقه ‏ای در گرو تعامل موثر داخلی و ملی است و این رویداد ممکن نیست مگر با پذیرش قواعد رقابت سودمند سیاسی از سوی بازیگران سیاسی، اقتصادی و رسانه ‏ای کشور.

امید می ‏رود تا با در اولویت قرار دادن منافع ملی و تکیه بر ظرفیت‏ های اساسی داخلی بویژه در حوزه سیاسی و اقتصادی، زیرساخت‏ های دموکراتیک، نهادی و حقوقی ترمیم شود.

باور به تلاش و امید همگانی است که درخت توسعه پایدار و همه‏ جانبه کشور را پر برگ و بار خواهد ساخت. باید باور کرد که زمانه قدرت‏ طلبی جناحی و نظاره خروج کشورهای توسعه‏ نایافته نازلتر از ایران از جرگه توسعه‏ نایافتگی و پیوستن‏شان به گروه ‏های پیشرفته صنعتی سرآمده است.

اکنون زمان آن است که با همدلی، تعامل و آشتی جویی به خلق فرصت‏ های جدید برای خدمت به مردم و برون رفت از چرخه مشکلات اقتصادی و رفاهی همت گمارد. حلقه تنگ تحریم اقتصادی و انزوای سیاسی کشور در دولت تدبیر و امید شکسته شد و بدعهدی مورد انتظار آمریکا برای گرفتن امتیازات بیشتر و فرادستی در حمایت از رقبای منطقه ‏ای ایران، این حلقه شکسته را به هم نمی ‏رساند.

بر این مبنا بایستی با نگاهی ویژه به مؤلفه ‏های تعیین کننده جهانی و ملی بر ائتلاف‏ های سیاسی اثر گذاشت و پاسخ مناسبی برای این ستیزه‏جویی‏ ها داشت.

شتاب برای انتقاد به دولت با تمدید تحریم ‏های داماتو نبایستی موجب فراموشی این نکته حیاتی شود که آمریکا نقض عهد کرده است و در این میان تضعیف و تخریب دولت خارج از حوزه مصالح ملی است، آن هم در دنیای کنونی که روابط و تعاملات جهانی مبتنی بر قدرت است. اکنون تنها دولتی مقتدر و برخوردار از حمایت داخلی است که می ‏تواند در کارزارهای بین‏ المللی سیاسی و حقوقی منافع ملی را حفظ کند و در وارونگی فضای جریان‏ های داخلی به عمد و یا از روی غفلت نباید زمینه ستیزی درونی را فراهم آورد.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@AbsharNews.com
کلیدواژه ها:
ثبت نظر »
۱) آبشارنیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 AbsharNews. All rights reserved
طراحی وب سایت: wpskin