انتظار برای بدعهدی زودرس آمریکا

شتاب برای انتقاد به دولت با تمدید تحریم ‏های داماتو نبایستی موجب فراموشی این نکته حیاتی شود که آمریکا نقض عهد کرده است و در این میان تضعیف و تخریب دولت خارج از حوزه مصالح ملی است، آن هم در دنیای کنونی که روابط و تعاملات جهانی مبتنی بر قدرت است. اکنون تنها دولتی مقتدر و برخوردار از حمایت داخلی است که می ‏تواند در کارزارهای بین‏ المللی سیاسی و حقوقی منافع ملی را حفظ کند

پایگاه خبری تحلیلی آبشار نیوز :

momvandi

افسر موموندی کاظمی

پیروزی ترامپ جمهوری‏خواه در این انتخابات، انتظار برای بدعهدی زودرس آمریکا با تشدید سیاست‏ های غیرمسالمت‏جویانه و تمدید تحریم‏ های ذیل قانون داماتو از سوی اکثریت مجلسین این کشور به عنوان یکی از طرفین توافق برجام را پایان داد.

انتخاب ترامپ شاید در هیاهوی رسانه‏ های آمریکایی دور از انتظار می‏ نمود اما او واجد همه ویژگی ‏های مورد نظر بود تا انتخابی آمریکایی باشد و ساختار قدرت را در این کشور یکدست کند و البته وزنه تقابل و ستیزه با ایران را نیز سنگین‏ تر از پیش.این رویداد قابل انتظار و نادیده گرفتن یک توافق چند جانبه بین‏ المللی با تمدید قانون داماتو از سوی آمریکا در عرصه سیاسی و رسانه ‏ای ایران نیز واکنش‏ های بسیاری ‏را برانگیخته است.

نقض تعهدات از سوی آمریکا اما اکنون مخالفان و موافقان دولت تدبیر و امید و رقبای جناح ‏های سیاسی را دیگر بار رویاروی هم قرار داده است و بی تردید برخی برآنند تا از تنور داغ این جنجال، هیمه افروخته ‏ای برای انتخابات سال ۹۶ نیز فراهم آورند.

در این میان اگر شفافیت، صداقت و همدلی، ملاک و معیار نقد و تحلیل‏ ها نباشد، منافع ملی، آرامش، اعتماد و امید مردم است که به قربانگاه منافع باندی و جناحی می ‏رود. بی‏ تردید برجام از دستاوردهای مهم دولت یازدهم است که به بار نشستن آن نیازمند رفع تنگناهایی است که در زمان تحریم‏ های ناعادلانه به هم رسید.

در حالی برجام به عنوان یک توافق مورد تصویب سازمان ملل متحد از سوی آمریکا نقض می ‏شود که ناظران و تحلیل‏گران معتقدند، عمده تلاش ‏های‏ توافق برجام برای رفع تهدیدهای امنیتی متمرکز شده بود و نباید انتظار داشت سایه تحریم‏ ها از اقتصاد ایران در کوتاه مدت برچیده ‏شود و تاثیرات اقتصادی برجام نیز از همین روی ثانویه است.

با وجود توافق برجام گره‏ های اقتصادی و مالی بسیاری ناشی از کاغذ پاره خواندن قطعنامه ‏های سازمان ملل همچنان ناگشوده مانده است و بازسازی و توانمندسازی ساختارهای مالی و بانکی که به دلیل خسارات ناشی از تحریم، توان همپایی با نظام بانکی جهانی را ندارند نیز نیازمند تعاملات حقوقی و بانکی زمانبر است.

باید توجه داشت که همچنان کارشکنی ‏های آمریکا بر عزم سرمایه‏ گذاران خارجی برای حضور در عرصه‏ اقتصاد ایران با بهانه‏ ها و واهمه‏ های گوناگون اثرگذار است.

در چنین وضعیتی، بازیگران منطقه ‏ای نیز که تحریم ایران فرصت پیشتازی در ایجاد زیرساخت‏های مالی، بانکی و ارتباطات تجاری پایدار را برایشان رقم زده است و وجهه اثرگذار ایران در معادلات منطقه و جهان آزارشان می‏ دهد، شیفته و شادمان تهدید و نقض توافق برجام هستند.

این نکات اگر مورد توجه منتقدین داخلی قرار نگیرد، موجبات خسران ملی را فراهم می ‏آورد. نقض برخی مفاد توافق برجام از سوی آمریکا فرصتی بینظیر برای همدلی است نه مجالی برای رویارویی با دولتی که در شرایطی بس دشوار عهده ‏دار امور اجرایی کشور شد.

این گزاره اما به معنای نفی و نادیده انگاشتن نقد و ارزیابی دقیق و کارشناسانه اقدامات دولت با هدف هم‏ افزایی و مشارکت ملی نیست. بدعهدی و قانون‏ شکنی آمریکا را با پرهیز از واکنش ‏های غیرمؤثر که کاربردی جز در مقاصد و منافع کوتاه مدت جناحی ندارد، باید در مراجع حقوقی بین ‏المللی به چالش کشیده و همزمان با آن اقدامات متقابل نیز عملی شود.

بپذیریم که جهان امروز جهان وابستگی‏ های متقابل و راهبردهای بشدت اندیشیده است. اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران در اجرای بی کم و کاست توافق برجام و نیز پایداری بر استیفای حقوق مسلم مردم برای برخورداری از مزایای فناوری هسته‏ ای تنها با هوشمندی اجرایی و از مسیرهای حقوقی ممکن است.

رشد شاخص‏ های رفاهی و اقتصادی کشور، افزون بر مولفه ‏های اثر‏گذار جهانی و منطقه ‏ای در گرو تعامل موثر داخلی و ملی است و این رویداد ممکن نیست مگر با پذیرش قواعد رقابت سودمند سیاسی از سوی بازیگران سیاسی، اقتصادی و رسانه ‏ای کشور.

امید می ‏رود تا با در اولویت قرار دادن منافع ملی و تکیه بر ظرفیت‏ های اساسی داخلی بویژه در حوزه سیاسی و اقتصادی، زیرساخت‏ های دموکراتیک، نهادی و حقوقی ترمیم شود.

باور به تلاش و امید همگانی است که درخت توسعه پایدار و همه‏ جانبه کشور را پر برگ و بار خواهد ساخت. باید باور کرد که زمانه قدرت‏ طلبی جناحی و نظاره خروج کشورهای توسعه‏ نایافته نازلتر از ایران از جرگه توسعه‏ نایافتگی و پیوستن‏شان به گروه ‏های پیشرفته صنعتی سرآمده است.

اکنون زمان آن است که با همدلی، تعامل و آشتی جویی به خلق فرصت‏ های جدید برای خدمت به مردم و برون رفت از چرخه مشکلات اقتصادی و رفاهی همت گمارد. حلقه تنگ تحریم اقتصادی و انزوای سیاسی کشور در دولت تدبیر و امید شکسته شد و بدعهدی مورد انتظار آمریکا برای گرفتن امتیازات بیشتر و فرادستی در حمایت از رقبای منطقه ‏ای ایران، این حلقه شکسته را به هم نمی ‏رساند.

بر این مبنا بایستی با نگاهی ویژه به مؤلفه ‏های تعیین کننده جهانی و ملی بر ائتلاف‏ های سیاسی اثر گذاشت و پاسخ مناسبی برای این ستیزه‏جویی‏ ها داشت.

شتاب برای انتقاد به دولت با تمدید تحریم ‏های داماتو نبایستی موجب فراموشی این نکته حیاتی شود که آمریکا نقض عهد کرده است و در این میان تضعیف و تخریب دولت خارج از حوزه مصالح ملی است، آن هم در دنیای کنونی که روابط و تعاملات جهانی مبتنی بر قدرت است. اکنون تنها دولتی مقتدر و برخوردار از حمایت داخلی است که می ‏تواند در کارزارهای بین‏ المللی سیاسی و حقوقی منافع ملی را حفظ کند و در وارونگی فضای جریان‏ های داخلی به عمد و یا از روی غفلت نباید زمینه ستیزی درونی را فراهم آورد.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@AbsharNews.com
کلیدواژه ها:

 

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 AbsharNews. All rights reserved
طراحی وب سایت: wpskin